1. Arande Sklep
  2. Kryształowy świat
Sonda
Jaką biżuterię lubisz najbardziej?
Bestsellery
KORAL KAMIENIE WYJĄTKOWE KOLCZYKI SREBRO
KORAL KAMIENIE WYJĄTKOWE KOLCZYKI SREBRO
349,00 zł
szt.
AGAT PRZEPIĘKNY SREBRNY NASZYJNIK
AGAT PRZEPIĘKNY SREBRNY NASZYJNIK
399,00 zł
szt.
AGAT PIĘKNA BRANSOLETKA NATURALNA
AGAT PIĘKNA BRANSOLETKA NATURALNA
249,00 zł
szt.
AMETYST PRZEPIĘKNA BRANSOLETKA SREBRO
AMETYST PRZEPIĘKNA BRANSOLETKA SREBRO
59,00 zł
szt.
Kryształowy świat

 

KRYSZTAŁOWY ŚWIAT SWAROVSKIEGO

"Ewolucja nigdy się nie zatrzymuje" - Daniel Swarovski

W 1895 roku wynalazca i wizjoner, Daniel Swarovski, przeprowadził się do wiejskiej miejscowości Wattens w Austrii. Właśnie wynalazł urządzenie do cięcia i szlifowania kryształów stosowanych w biżuterii. Zapowiadała się rewolucja na wielką skalę.

Od tamtego czasu firma Swarovski wprowadzała kolejne nowatorskie rozwiązania, stając się wiodącym producentem najwyższej jakości kryształów, które znalazły swoje zastosowanie nie tylko w jubilerstwie, ale także w modzie, oświetleniu i architekturze.

Dzisiaj Swarovski to światowa marka. Firma zatrudnia 30 tys. pracowników w ponad 120 krajach. W 1995 roku otwarte zostało słynne muzeum Kristallwelten z niesamowitą kolekcją imponujących rzeźb, które w całej okazałości pokazuje wyjątkowe możliwości kryształowego świata Swarovskiego. 

Przedstawiamy niektóre daty z pełnej blasku historii najbardziej znanego producenta kryształów na świecie.

1892 - Daniel Swarovski konstruuje rewolucyjne urządzenie, które pozwala szlifować kryształy z dużo większą precyzją niż istniejące metody obróbki ręcznej.

1895 - powstaje przedsiębiorstwo w Wattens. Swarovskiemu przyświeca idea niesienia ludziom radości poprzez kryształy najwyższej jakości. Działa zgodnie z zasadą: "Ciągle udoskonalaj to, co dobre".

1931 - firma wprowadza kryształowe taśmy do naszywania, stwarzając tym samym nowe możliwości dla projektantów mody.

1956 - wspólnie z Christianem Diorem Swarovski opracowuje efekt Aurora Borealis. Ten niezwykły efekt wzmacnia blask kryształu i powoduje, że kryształ zaczyna się mienić kolorami tęczy.

1965 - pojawiają się pierwsze kryształy pod marką Strass.

1975 - Swarovski wprowadza system Hot Fix, dzięki któremu aplikowanie kryształów staje się niezwykle szybkie i proste na rozmaitych materiałach. Takie znane marki jak Givenchy i Ungaro do dziś korzystają z tej technologii.

1993 - Swarovski przedstawia Crystal Mesh - powalające blaskiem taśmy zdobione kryształami, które znajdują zastosowanie w kreacjach wielu znanych domów mody, takich jak Dolce & Gabbana, Chanel i Louis Vuitton.

1995 - otwarcie muzeum Swarovski Kristallwelten w Wattens.

2003 - powstaje Crystal Fabric - niezliczone ilości drobnych kryształów ułożonych w przeróżne wzory do aplikowania na tkaninach i innych materiałach.

2004 - premiera szlifu Xilion, który wzmacnia brylancję kryształów.

2016 - 60. rocznica powstania efektu Aurora Borealis. Swarovski po raz pierwszy tworzy specjalnie dla firmy Arande duże migdały 50 mm z tym efektem AB, a także Comet (CAL) oraz Vitrail Light (VL). 


Najnowsze kryształy: Galactic Vitrail - nowe okazałe kryształy w kosmicznym kształcie Galactic z pełnym kolorów efektem Vitrail Light. Przygotowane przez Swarovskiego specjalnie dla nas. Już wkrótce w naszym sklepie Arande!

Swarovski Galactic Crystal Tylko w Arande

Swarovski Galactic Crystal Tylko w Arande

 

HISTORIA KRYSZTAŁÓW SWAROVSKI 

Spektakularny blask, precyzja wykonania, wyjątkowy szlif, przejrzystość i czystość kryształów sprawiają, że kryształy austriackiej ekskluzywnej marki stały się na całym świecie synonimem luksusu i najwyższej jakości. Historia firmy Swarovski to ponad 120 lat innowacji, dbałości o każdy detal i dążenia do doskonałości. 

 

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?

W 1895 roku Daniel Swarovski zakłada firmę w cichej górskiej miejscowości Wattens w austriackim Tyrolu. Przejmuje budynek starej porzuconej fabryki. To tu powstaną pierwsze kryształy pod marką, która już wkrótce zachwyci świat mody i oczaruje serca kobiet.

Założyciel kryształowej potęgi urodził się niemal w samym środku regionu, który już wtedy słynął z produkcji znakomitego szkła bohemskiego. Swarovski przyszedł na świat 24 października 1862 roku w Georgenthal w Cesarstwie Austriackim, w pobliżu Jablonca nad Nysą – centrum najlepszych bohemskich hut szkła kryształowego. Zaledwie 30 kilometrów od Szklarskiej Poręby, gdzie działała wtedy huta Josephine, zdobywająca nagrody w Paryżu i Wiedniu za arcydzieła ze szkła filigranowego i szklanych dekoracji w stylu millefiori.

Dzisiaj Georgenthal to Jiřetín pod Bukovou w Czechach – mimo upływu lat niezwykle spokojna, położona na zboczach Gór Izerskich mała wioska, gdzie można zobaczyć skromną tablicę pamiątkową ku czci słynnego rodaka, a dyrektor pobliskiej fabryki zabawek z przyjemnością pokaże miejsce, gdzie jeszcze nie tak dawno stał drewniany domek Swarovskich.

Rodzina przyszłego wizjonera żyła biednie. Ojciec, jak wiele rzemieślników w Bohemii, obrabiał szkło w domowym warsztacie. Tu właśnie pierwsze szlify zdobywał w zawodzie Daniel, najstarsze dziecko i jedyny syn Franza Antona i Helene. Wykonywali ręcznie kryształy, osadzali na miedzianych szpilkach,  a następnie wysyłali na prawach wyłączności firmie Gebrüder Feix, która ozdabiała nimi grzebienie i broszki.

Swarovski wcześnie ujawnił nowatorskie zdolności. Zaczął eksperymentować z galwanizacją m.in. powlekaniem szkła warstwą metalu. Opracował przy okazji łączenie kryształów ze szpilkami w nowy sposób, na tyle ulepszony, że w 1880 roku ojciec wysłał 18-letniego Daniela, żeby pokazał nową metodę kontrahentom w Paryżu – centrum światowej mody. I chociaż klienci nie skąpili pochwał, z pomysłu jednak zrezygnowali, to w czasie podróży młody wynalazca uświadomił sobie dwie rzeczy.

Po pierwsze, zobaczył we Francji, jak piękne rzeczy mogą powstać z tych samych kryształowych elementów, które wraz z ojcem w pocie czoła obrabiali w warsztacie. Po drugie, zdał sobie sprawę, że ręczne szlifowanie należy do starej epoki i jak ważne jest, żeby cały proces zmechanizować i usprawnić. Po powrocie do Bohemii zaczął pracować nad stworzeniem maszyny do szlifowania. Właśnie miała nastąpić kryształowa rewolucja, która podbije nie tylko Paryż, ale i cały świat.

Tak zaczęła się droga Swarovskiego przez innowacje do perfekcji.

Sklep internetowy Arande.pl