KRYSZTAŁOWY ŚWIAT SWAROVSKIEGO
"Ewolucja nigdy się nie zatrzymuje" - Daniel Swarovski
W 1895 roku wynalazca i wizjoner, Daniel Swarovski, przeprowadził się do wiejskiej miejscowości Wattens w Austrii. Właśnie wynalazł urządzenie do cięcia i szlifowania kryształów stosowanych w biżuterii. Zapowiadała się rewolucja na wielką skalę.
Od tamtego czasu firma Swarovski wprowadzała kolejne nowatorskie rozwiązania, stając się wiodącym producentem najwyższej jakości kryształów, które znalazły swoje zastosowanie nie tylko w jubilerstwie, ale także w modzie, oświetleniu i architekturze.
Dzisiaj Swarovski to światowa marka. Firma zatrudnia 30 tys. pracowników w ponad 120 krajach. W 1995 roku otwarte zostało słynne muzeum Kristallwelten z niesamowitą kolekcją imponujących rzeźb, które w całej okazałości pokazuje wyjątkowe możliwości kryształowego świata Swarovskiego.
Przedstawiamy niektóre daty z pełnej blasku historii najbardziej znanego producenta kryształów na świecie.
1892 - Daniel Swarovski konstruuje rewolucyjne urządzenie, które pozwala szlifować kryształy z dużo większą precyzją niż istniejące metody obróbki ręcznej.
1895 - powstaje przedsiębiorstwo w Wattens. Swarovskiemu przyświeca idea niesienia ludziom radości poprzez kryształy najwyższej jakości. Działa zgodnie z zasadą: "Ciągle udoskonalaj to, co dobre".
1931 - firma wprowadza kryształowe taśmy do naszywania, stwarzając tym samym nowe możliwości dla projektantów mody.
1956 - wspólnie z Christianem Diorem Swarovski opracowuje efekt Aurora Borealis. Ten niezwykły efekt wzmacnia blask kryształu i powoduje, że kryształ zaczyna się mienić kolorami tęczy.
1965 - pojawiają się pierwsze kryształy pod marką Strass.
1975 - Swarovski wprowadza system Hot Fix, dzięki któremu aplikowanie kryształów staje się niezwykle szybkie i proste na rozmaitych materiałach. Takie znane marki jak Givenchy i Ungaro do dziś korzystają z tej technologii.
1993 - Swarovski przedstawia Crystal Mesh - powalające blaskiem taśmy zdobione kryształami, które znajdują zastosowanie w kreacjach wielu znanych domów mody, takich jak Dolce & Gabbana, Chanel i Louis Vuitton.
1995 - otwarcie muzeum Swarovski Kristallwelten w Wattens.
2003 - powstaje Crystal Fabric - niezliczone ilości drobnych kryształów ułożonych w przeróżne wzory do aplikowania na tkaninach i innych materiałach.
2004 - premiera szlifu Xilion, który wzmacnia brylancję kryształów.
2016 - 60. rocznica powstania efektu Aurora Borealis. Swarovski po raz pierwszy tworzy specjalnie dla firmy Arande duże migdały 50 mm z tym efektem AB, a także Comet (CAL) oraz Vitrail Light (VL).
Najnowsze kryształy: Galactic Vitrail - nowe okazałe kryształy w kosmicznym kształcie Galactic z pełnym kolorów efektem Vitrail Light. Przygotowane przez Swarovskiego specjalnie dla nas. Już wkrótce w naszym sklepie Arande!
HISTORIA KRYSZTAŁÓW SWAROVSKI
Spektakularny blask, precyzja wykonania, wyjątkowy szlif, przejrzystość i czystość kryształów sprawiają, że kryształy austriackiej ekskluzywnej marki stały się na całym świecie synonimem luksusu i najwyższej jakości. Historia firmy Swarovski to ponad 120 lat innowacji, dbałości o każdy detal i dążenia do doskonałości.
JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?
W 1895 roku Daniel Swarovski zakłada firmę w cichej górskiej miejscowości Wattens w austriackim Tyrolu. Przejmuje budynek starej porzuconej fabryki. To tu powstaną pierwsze kryształy pod marką, która już wkrótce zachwyci świat mody i oczaruje serca kobiet.
Założyciel kryształowej potęgi urodził się niemal w samym środku regionu, który już wtedy słynął z produkcji znakomitego szkła bohemskiego. Swarovski przyszedł na świat 24 października 1862 roku w Georgenthal w Cesarstwie Austriackim, w pobliżu Jablonca nad Nysą – centrum najlepszych bohemskich hut szkła kryształowego. Zaledwie 30 kilometrów od Szklarskiej Poręby, gdzie działała wtedy huta Josephine, zdobywająca nagrody w Paryżu i Wiedniu za arcydzieła ze szkła filigranowego i szklanych dekoracji w stylu millefiori.
Dzisiaj Georgenthal to Jiřetín pod Bukovou w Czechach – mimo upływu lat niezwykle spokojna, położona na zboczach Gór Izerskich mała wioska, gdzie można zobaczyć skromną tablicę pamiątkową ku czci słynnego rodaka, a dyrektor pobliskiej fabryki zabawek z przyjemnością pokaże miejsce, gdzie jeszcze nie tak dawno stał drewniany domek Swarovskich.
Rodzina przyszłego wizjonera żyła biednie. Ojciec, jak wiele rzemieślników w Bohemii, obrabiał szkło w domowym warsztacie. Tu właśnie pierwsze szlify zdobywał w zawodzie Daniel, najstarsze dziecko i jedyny syn Franza Antona i Helene. Wykonywali ręcznie kryształy, osadzali na miedzianych szpilkach, a następnie wysyłali na prawach wyłączności firmie Gebrüder Feix, która ozdabiała nimi grzebienie i broszki.
Swarovski wcześnie ujawnił nowatorskie zdolności. Zaczął eksperymentować z galwanizacją m.in. powlekaniem szkła warstwą metalu. Opracował przy okazji łączenie kryształów ze szpilkami w nowy sposób, na tyle ulepszony, że w 1880 roku ojciec wysłał 18-letniego Daniela, żeby pokazał nową metodę kontrahentom w Paryżu – centrum światowej mody. I chociaż klienci nie skąpili pochwał, z pomysłu jednak zrezygnowali, to w czasie podróży młody wynalazca uświadomił sobie dwie rzeczy.
Po pierwsze, zobaczył we Francji, jak piękne rzeczy mogą powstać z tych samych kryształowych elementów, które wraz z ojcem w pocie czoła obrabiali w warsztacie. Po drugie, zdał sobie sprawę, że ręczne szlifowanie należy do starej epoki i jak ważne jest, żeby cały proces zmechanizować i usprawnić. Po powrocie do Bohemii zaczął pracować nad stworzeniem maszyny do szlifowania. Właśnie miała nastąpić kryształowa rewolucja, która podbije nie tylko Paryż, ale i cały świat.
Tak zaczęła się droga Swarovskiego przez innowacje do perfekcji.